• Mgr. Marián Mikuš

mmikus@zsvazovova.sk

Konzultačné hodiny:

Konzultácie pre rodičov najlepšie po telefonickom dohovore, prípadne mailom.

Sociálny pedagóg sa zameriava predovšetkým na prostredie a jeho činitele, na skúmanie pôsobenia prostredia na jednotlivca a skupinu a na príčiny vzniku rizikových skupín a rizikového správania sa jednotlivca vplyvom prostredia.

Zaoberá sa okruhom problémov či už aktuálnych, alebo potencionálnych, spojených s výchovným pôsobením na rizikové, sociálne znevýhodnené, ale i intaktné skupiny detí a mládeže.

Vykonáva činnosti v rámci sociálnej prevencie, intervencie a sociálneho poradenstva pre žiakov, ich zákonných zástupcov a zamestnancov školy. Cieľom jeho činnosti je predchádzanie, eliminovanie alebo odstránenie nežiadúcich javov v školskom prostredí.

Svoju činnosť realizuje najmä prostredníctvom aktivít v oblasti prevencie sociálno-patologických javov, ako je šikanovanie, záškoláctvo, agresia, krádeže a iné. Jednotlivcom i skupinám poskytuje poradenstvo podľa ich aktuálnych potrieb. Multidisciplinárne spolupracuje s pedagogickými a ostatnými odbornými zamestnancami školy (školský psychológ, špeciálny pedagóg, výchovný poradca, logopéd), ale i s poradenskými a inými odbornými zariadeniami zaoberajúcimi sa starostlivosťou o deti a rodinu mimo školské prostredie.

Akú problematiku a otázky rieši sociálny pedagóg pre žiakov školy?

- mám strach chodiť do školy,

- mám konflikt so spolužiakom / spolužiakmi,

- zažívam šikanovanie,

- som svedkom šikanovania,

- mám konflikt s učiteľom / učiteľmi,

- mám pocit, že učiteľ si na mňa zasadol,

- neviem rozprávať pred konkrétnymi osobami,

- neznesiem konkrétnych spolužiakov,

- necítim sa v kolektíve prijatý/á,

- mám problémy doma,

- nestíham sa pripravovať na vyučovanie,

- a mnohé iné otázky spojené s prežívaním rôznych situácií, ktoré ovplyvňujú účasť žiaka na školskom vyučovaní či jeho pobyt v školskom prostredí...

Ak sa ako žiak školy nachádzaš v situácii, ktorú si netrúfaš sám vyriešiť, neváhaj kontaktovať sociálneho pedagóga.