• PhDr. Emilia Lazová

Kontakt: elazova@zsvazovova.sk

Konzultačné hodiny: Konzultácie pre rodičov sú možné dohodnúť prostredníctvom horeuvedeného mailu.

V dnešnej dobe čoraz častejšie prichádzajú deti do prvého ročníka s nesprávnou výslovnosťou alebo aj s ďalšími ťažkosťami v komunikácii. Tie môžu vytvárať prekážky vo vzdelávaní dieťaťa a v jeho napredovaní vo vývine. Cieľom logopedickej intervencie školského logopéda je odstránenie alebo aspoň zmiernenie narušenej komunikačnej schopnosti. Školský logopéd pracuje s deťmi individuálne.

Odborná logopedická činnosť v našej škole:

• práca so žiakmi s narušenou komunikačnou schopnosťou /NKS/

- depistáž, základné diagnostické vyšetrenie

- zostavenie plánu individuálnej logopedickej intervencie

- individuálna práca s deťmi (artikulačné a dychové cvičenia, rozvíjanie sluchového vnímania a fonematickej diferenciácie, rozvíjanie motoriky artikulačných orgánov a jemnej motoriky, rozvíjanie aktívnej a pasívnej slovnej zásoby, rozvíjanie jazykového citu)

- predchádzanie vzniku chýb a porúch reči vytváraním podmienok správnej výchovy reči

- prekonávanie a odstraňovanie prekážok správneho vývinu reči a predchádzanie zhoršovaniu chýb a porúch reči, ktoré už vznikli.

• spolupráca s rodičmi žiakov s NKS

- oboznámenie rodičov s postupom domáceho precvičovania

- konzultácie k postupom domácich tréningov, inštruktáž

- zabezpečenie a vykonávanie logopedickej osvety zameranej na rodičov a širšiu verejnosť.

• spolupráca s vedením školy, špeciálnymi pedagógmi, psychológmi, triednymi učiteľmi, asistentmi a vychvávateľmi

- podieľanie sa na vytváraní IVP v oblasti dopadov NKS na výučbu žiaka v jednotlivých predmetoch

- v spolupráci s triednymi učiteľmi prehodnocovanie potreby logopedickej starostlivosti a príp. odporúčanie žiaka do CPP.